TRENING MOTORYCZNY

"“Jeśli chcesz zostać najlepszym piłkarzem jakim mógłbyś być – zacznij już teraz. Nie trać reszty życia na zastanawianie się czy dasz radę.” LEO MESSI

CZYM JEST MOTORYKA

Motoryka, to ogólna sprawność fizyczna człowieka oraz jej rozwój, które uwarunkowane są prawidłową budową i czynnością układu ruchu oraz funkcjonowaniem układu nerwowego. Główną rolę w zakresie zdolności do wykonywania różnych działań związanych z ruchem odgrywa prawidłowa budowa i czynność układu kostno-stawowego i mięśniowego, kręgosłupa, tułowia i kończyn.

TRENING MOTORYCZNY

Prawidłowy trening motoryczny, na którym się skupiamy, charakteryzuje się różnorodnym działaniem ruchowym z akcentem na technikę (przede wszystkim) oraz zadania funkcjonalne zbliżone dla piłki nożnej. Wiemy, że technika ruchu zależeć będzie od wielu jego „faktorów”, między innymi od gotowości koordynacyjnej (siła, szybkość, wytrzymałość), funkcji Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN) oraz zdolności psychologicznych (motywacja, koncentracja, nastawienie).

1 %
Poprawa sprawności ogólnej i ukierunkowanej zawodników piłki nożnej
1 %
Nauczenie właściwych form koordynacji i techniki sportowej na wczesnym etapie treningu piłkarskiego
1 %
Nabycie umiejętności samodzielnego treningu od najwcześniejszych etapów rozwoju zawodnika
1 %
Obniżenie ryzyka kontuzji i urazów
1 %
Tworzenie pozytywnej i proaktywnej postawy sportowej zawodnika poprzez rozwój motoryczny
1 %
poprawa techniki sportowej poprzez wychwycenie podstawowych problemów w układzie ruchu

CEL TRENINGU MOTORYCZNEGO

Podstawowym celem treningu motorycznego dla zawodnika jest poprawa umiejętności poruszania się oraz jego szybkość, a w późniejszym okresie siła i wytrzymałość. Piłkarz podczas wyskoku, lądowania czy zmiany kierunku biegu przyjmuje na siebie bardzo duże obciążenia, dlatego tak ważnym aspektem jest nauczenie go poprawnego poruszania po boisku. Równie ważnym jest prewencja urazów i zapobieganie występowaniu kontuzji poprzez zwalczanie jego dysfunkcji ruchowych. Każde ograniczenie w tym zakresie powoduje, że zawodnik nie jest w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału i jest narażony na wystąpienie kontuzji.

Zaletą treningu motorycznego jest poprawa techniki sportowej poprzez wychwycenie podstawowych problemów w układzie ruchu, w tym nacisk na takie elementy jak:

RÓWNOWAGA

KOORDYNACJA

ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA

WYTRZYMAŁOŚĆ

SZYBKOŚĆ

SIŁA

ZDOLNOŚĆ REAKCJI

RUCHOMOŚĆ

Trening motoryczny dla zawodnika przekłada się bezpośrednio na jego umiejętności (również technicznych) i poziom sportowy. Jest to cel końcowy i szczyt piramidy rozwoju zawodnika.